Przepiórka chińska

Przepiórka chińska

Przepiórka chińska (Coturnix chinensis)
Rodzina: Papugi (Pisttacidae)

Żywienie...
Przepiórki chińskie żywią się głównie mieszanka ziaren, której skład powinien byc jak najbardziej urozmaicony: proso, kanar, owsik, mak, konopie, murzynek. Można podawać mieszankę dla kanarków. Przepiórki chińskie przepadaja za potartą marchwią, jabłkiem. Z zieleniny można podawać: mniszek lekarski, babkę lancetowatą. Przepiórki lubią skiełkowane ziarna prosa, przenicy, słoneczniku. Co jakiś czas w diecie przepiórek powinna pojawić się mieszanka jajeczna. Przepiórką nie może zabraknąć wapna, które można podawać w postaci wysuszonych skorupek gotowanych jaj.

Utrzymanie...
Przepiórki chińskie są monogamiczne dlatego najlepiej trzymać je parkami. Nie wymagają dużej przestrzeni. Dla parki wystarczy klatka 50cm x 50cm x 50cm. Bardzo dobrze czują się w wolierach ogrodowych razem z innymi ptakami. Mogą w nich przebywac przez cały rok. Ważne jest aby w w ziemie zapewnić przepiórką ochronę przed wiatrem i opadami atmosferycznymi. Przepiórki w naturze lubia sie kryć w gęstwinach krzewów, dlatego należy ustawic w wolierze krzewy, w których przepiórki znajdą spokój i gdzie będą przystępować do lęgów.

Pochodzenie i życie w naturze...
Przepiórki chińskie pochodzą z terenów od Indii aż po tereny Australii. W naturze ptaki te żyją parkami budując swoje gniazda na trawiastych i krzewiastych terenach.

Rozmnażanie...
Przepiórki chińskie to ptaki monogamiczne dlatego należy tylko i wyłącznie trzymać je parami. Gniazduja w gęstych zaroślach. Samiczka znosi zwykle od 5 do 12 jaj, jednak zdarzają sie wyjątki kiedy samiczka znosi nawet 20, 30 jajek. Kurka wysiaduje jajka przez okrez 16-17 dni. Wtedy najlepiej oddzielić koguta od kurki, w celu zapoewnienia samiczce spokoju. Wygląd młodych odchowanych metodą naturalną jest przepiękny. Gromadka malutkich, ważących zaledwie 3-5g pisklaków o wielkości trzmiela podąża bacznie za matką. Od pierwszych chwil swojego życia szukają pokarmu. Należy podawać wtedy mieszankę jajeczną oraz zmiksowaną mieszankę ziaren. Po 2-3 dniach od chwili wyklucia młode zaczynają obrastac w piórka, po okresie dwóch tygodni potrafią juz fruwać. Dojrzałość płciową osiągaja po 6 tygodniach.

Fizjologia...
Ptak osiąga wielkość 13-14cm. Dymorfizm jest bardzo wyraźny. Samiec ma czarno-białą plame na podgardlu, samiczka ma jednolite upierzenie (w zależności od mutacji).

Czytaj również:

powrót »