Rozella królewska

Rozella królewska

Rozella Królewska (Platycercus elegans)
Rodzina: Papugi (Psittacidae)

W Polsce rozella królewska jest popularnym gatunkiem spotykanym w wielu hodowlach. Rozelle są dosyć płodnymi i łatwymi w rozmnażaniu patakami.

Pochodzenie i życie w naturze...
Pochodzą z Australii, żyją głównie w lasach i parkach narodowych. Gniazdują w dziuplach. W nautrze oprócz nasion zjadają również owady i ich larwy...

Pokarm...
Rozellę królewską żywi się nasionami słonecznika, prosem, kanarem, owsem, jabłkami, marchwią i zieleniną. Podczas wychowu młodych zaleca się podawać skiełkowane nasiona prosa lub pszenicy oraz mieszankę jajeczną.

Rozmnażanie...
Do gniazdowania polecam dziuplę lub budkę o wymiarach 30x30x50cm. Otwór budki powninien mieć 8-9cm średnicy. Dno budki należy wysłać trocinami. Samiczka znosi około 3-8jaj, które wysiaduje sama przez około 21-24 dni. Po czterech tygodniach młode opuszczają gniazdo, przez następne 3-4 tygodnie są karmione przez rodziców. Młode ptaki mają zielone upierzenie, a zmiana ubarwienia młodych z zielonego na czerwony trwa 12-15 miesięcy, wtedy też ptaki gotowe są do lęgów.

Oswajanie...
Podobnie jak inne gatunki rodziny Platycercus nie są łatwe w oswajaniu. Wymagają zdecydowanie więcej poświęconego czasu niż azjatyckie papugi, chodź również potrafią się przywiązać do swojego właściciela. Najlepiej oswajać młode osobniki.

Fizjologia...
Rozelle królewskie osiągają długość 35cm. Samiec jest nieco większy od samicy. Samiczka jest mniejsza. Rozróżnienie płci u tego gatunku jest możliwe już u młodych usamodzielnionych papug. Gatunek ten jest odporny na zimno, może byc bez problemu trzymany zimą w nieogrzewanym pomieszczeniu.

Czytaj również:

powrót »