Papużka falista

Papużka falista

Papużka falista (Melopsittacus undulatus)
Rodzina: Papugi (Pisttacidae)

Oswajanie...
Papużki faliste bardzo łatwo się oswajają. Oswajają się do tego stopnia, że potrafią na zawołanie przyfrunąć do ręki, szybko uczą się naśladować dźwięki i pojedyncze wyrazy. Papużki najłatwiej się oswaja gdy są młode, jednak starsze osobniki po zaaklimatyzowaniu się do nowego otoczenia tez można oswoić.Utrzymanie...
Papużka falista to bardzo łatwy w utrzymaniu i rozmnażaniu gatunek. Pochodzi z Australii. Klatka powinna mieć wymiary: szer: 50cm, dł: 30cm, i wys: 40cm. W przypadku woliery wymiary muszą być przystosowane do ilości osobników, której ją zamieszkują. W klatce musi być czysto, aby zapobiec chorobom. Żerdzie w klatce powinny być grubości kciuka lub grubsze, najlepiej świerze gałęzie drzew.

Żywienie...
Proso, słonecznik, owies, kanar, kardi oraz jabłko i marchewka pokrojona w plastry. W czasie lęgów należy pamiętać o podawaniu mieszanki jajecznej.

Rozmnażanie...
Rozmnażanie jest bardzo proste. Papuzi bardzo szybko dobierają się w pary. Największe sukcesy osiąga się hodując papuzki faliste w stadzie, wtedy papużki same dobierają swoich partnerów. W przypadku rozmnażania papużek w stadzie należy pamiętać aby ilość umieszczonych w wolierze budek lęgowych przekraczałą liczbie par lęgowych, pozwoli to uniknąć konfliktów między papużkami. Papużki faliste żyją monogamicznie, tzn., że dobierają się w pary na całe życie. Do lęgów papużkom falistym potrzebna jest budka lęgowa o podstawie 15x15 i wysokości 25cm oraz o otworze wejściowym o średnicy 6cm. Miejsce gdzie papużka będzie składać jajka powinno mieć wgłębienie. Dno budki należy wysłać trocinami. Samica znosi 5-6 (czasami nawet 9) białych jaj. Wysiadywanie rozpoczyna w momencie zniesienia 2-3 jaja. Wlęg młodych następuje po około 17-18 dniach, wtedy należy zacząć podawać mieszankę jajeczną. Często dochodzi do dramatycznych sytuacji kiedy różnica w wieku piskląt jest tak duża, że te najmłodsze ptaszki nie potrafią dotrzeć do pokarmu i są przygniatane ciężarem swojego starszego rodzeństwa. Taki przypadek jest normalny u papużek falistych. Młode opuszczają gniazdo po około 35 dniach. Karmione są przez rodziców przez 2 tygodnie, następnie należy oddzielić młode od rodziców. Osiągają wiek dojrzewania po roku swojego życia.

Fizjologia...
Długości życia papuzek falistych nie można dokładnie określić, literatura mówi że 7 - 9 lat, natomiast ze swojego doświadczenia wiem, że papużki dożywają nawet lat 12-15 przy sprzyjających warunkach. Papużka falistą ma długość ciała 18cm. Płeć można rozróżnić po woskówce, która u samców jest kolorowa natomiast u samic blada. Woskówka jest to część ciała ptaka znajdująca się nad dziobem.

Czytaj również:

powrót »